Achievements and Awards

Accreditations & Associations

  • ACSI Early Education-12
  • Cognia (formerly AdvancED)
  • Texas Association of Private and Parochial Schools (TAPPS)
  • Texas Private School Accreditation Commission (TEPSAC) Recognized
  • Private Schools Interscholastic Association (PSIA)
  • Association for Biblical Higher Education (ABHE)
Fine Arts Competition Titles

  • TAPPS 2A-2 2011-2012 District Champion
  • TAPPS 2A-1 2012-2013 District Champion
  • TAPPS 2A 2012-2013 State Second Place
  • TAPPS 2A 2013-2014 State Fourth Place
Academic Competition Titles

  • TAPPS 1A 2004-2005 State Winners
  • TAPPS 1A 2005-2006 State Winners
  • TAPPS 2A 2006-2007 State Winners
  • PSIA 2010-2011 District Second Place
  • PSIA 2011-2012 District Third Place
  • TAPPS 2A-2 2011-2012 District Champion
  • TAPPS 2A-1 2012-2013 District Champion
  • TAPPS 2A-1 2013-2014 District Second Place
Awards

  • Identified by ACSI as an “Exemplary School” for the TCS Care A Thon
  • 2004-2005 TAPPS State First Place Overall 1A High School
  • 2005-2006 TAPPS State First Place Overall 1A High School
  • 2006-2007 TAPPS State Tied for Second Place Overall 2A High School
  • 2010-2011 TAPPS State Second Place Overall 2A High School
  • 2011-2012 TAPPS District First Place 2A High School
  • 2017 Hispanic National Merit Scholar
Academic/Fine Arts Scholars

  • 2005 National Merit Scholar: Drew Burlingame
  • 2004-2005 TAPPS 1A Male Fine Arts Student of the Year: Drew Burlingame
  • 2006-2007 TAPPS 2A Female Fine Arts Student of the Year: Rachael Burlingame
  • 2007 National Merit Scholarship Finalists: Rachael Burlingame, Will Watson
  • 2007-2008 TAPPS 2A Female Fine Arts Student of the Year: Olivia Leake
  • 2009 National Merit Scholarship Finalist: David Watson
  • 2009 National Merit Scholar Program Commended Students: Lori Fielding, Samantha Hoover
  • 2011 TAPPS 2A State Champion, Vocal Solo: Ciara Hauber
  • 2011 TAPPS 2A State Champion, Creative and Experimental Photography: Alex Wade
  • 2011 TAPPS 2A State Champion, Prose Interpretation and Solo Acting: Taylor Nall
  • 2012 National Merit Scholarship Finalist: Sam Watson
TAPPS Art Awards

  • 2020 Art 3A Championship (Covid Restricted ) 3rd place team award
  • 2020 Drew Roeber, Shelbi Hayes, Jon Tarpley State Champion Team Short Film Animation
  • 2020 Brooklyn Leavell, Grant Robinson, Grace Williams, Linda Leighton Simpkins Silver Medal Team Short Film Animation
  • 2020 Jennifer Cogswell Silver Medalist Senior Portfolio
  • 2019 State 3A Team Award 5th Place
  • 2019 Drew Roeber State Champion Relief Sculpture
  • 2019 Drew Roeber State Silver Medalist Sculpture
  • 2019 Shelbi Hayes, Ben Speed, Bri Yale State Champion Short Film Team- Animation
  • 2019 Lilly Musani, Taylor Lanier, LillyAnne Musani Silver Medal Team Short Film – Animation
  • 2019 Bailey Yale Bronze Medalist Applied/Industrial Design
  • 2019 John Tarpley  Bronze Medalist Short Film – Animation
  • 2018 Team award 4th place for 2A
  • 2018 Tori Kline Silver Medalist Painting
  • 2018 Lexi Tan Silver Medalist Printmaking
  • 2018 Bailey Yale Silver Medalist Fashion Design
  • 2018 Rachel Johnson State Champion Applied Design
  • 2018 Shelby DeWitt Bronze Medalist Seek and Sketch Color
  • 2018 Johnathan Murphy Silver Medalist film documentary
  • 2018 Jennifer Cogswell State Champion and Best in Class Fall Photo 3A
  • 2018 Parker Stange Bronze Medalist Fall Photo -Animals

More About TCS

Our Faculty & Staff

Our Faculty & Staff

Get to know the people who make TCS great!

TCS Athletics

TCS Athletics

Learn more about athletics at TCS

TCS Academics

TCS Academics

Learn more about our academic offerings at TCS